Logomix
Gacki os. Robotnicze 34/6 28-400 Pińczów, Polska
+48 888 559 166 , , biuro@logomix.com.pl

Kategorie

Na blogu

Czym jest gramatura materiału? | Logomix
   2022-03-21, 11:05
Czym jest gramatura materiału? | Logomix

Czym jest gramatura materiału?

Każdy z nas potrzebuje ubrań, do pracy, aktywności fizycznych czy do użytkowania na co dzień. Nie ma osoby, która nie doceniałaby w swojej szafie ubrań z dobrej jakości materiału, który bezpośrednio przekłada się na komfort ich użytkownika. Ubrania oczywiście powinny być odpowiednio dobrane ze względu na cechy użytkowe, okazję, a także przystosowane do panujących warunków atmosferycznych. Przy kupnie nowych rzeczy warto zwracać uwagę nie tylko na wizualne aspekty czy dopasowanie, ale również na jakość materiału

Wygląd oczywiście ma ogromne znaczenie, ale od typu materiału będzie zależeć nasz komfort korzystania z ubrania. Inną tkaninę wybierzemy dla odzieży roboczej, a inną na zasłony czy koszulki. Więc na co zwracać szczególną uwagę? Przede wszystkim na gramaturę materiału. A co to jest? Tego dowiecie się Państwo w dalszej części materiału.

Co oznacza gramatura tkaniny?

Gramatura materiału, najprościej ujmując, jest to ciężar jednego metra kwadratowego materiału. Inaczej mówiąc, to waga materiału na m2 (wyraża się ją w g /m2). Pojęcie to jest ściśle związane z grubością tkaniny. Im wyższa gramatura materiału, tym grubsza tkanina, a im mniejsza wartość tym tkanina jest cieńsza i zwiewniejsza.

Po tym, co oznacza gramatura tkaniny, można stwierdzić, że np. koszulka będzie mieć niższą gramaturę tkaniny niż np. wełniana marynarka. Sama gramatura materiału nie określa jakości tego materiału, wszystko związane jest z ilością włókien, częstotliwością splotów czy jaka grubość nitek została użyta.

Wiemy już, co oznacza gramatura materiału, teraz musimy dowiedzieć się coś więcej na jej temat. Przede wszystkim:

  • jak ją sprawdzać?,
  • gdzie szukać?,
  • jakie gramatury mają dane materiały?,
  • co jeśli chcemy mieć nadruk na materiale?.

Jak sprawdzić gramaturę materiału?

Jak więc obliczyć gramaturę tkaniny? Jest to bardzo proste i każdy z nas może to zrobić. Wystarczy, że posiadamy materiał, wagę i kalkulator. Wiemy że gramatura materiału to waga jednego metra kwadratowego tkaniny (g/m2). Tak więc, by obliczyć ciężkość, należy dowolny fragment materiału zmierzyć (obliczyć pole powierzchni wyrażonej w metrach kwadratowych) i zważyć, a jego wagę wyrazić w gramach.

Jednostką naszą jest g/m2 więc wszystkie wyniki muszą wyrażać się w tych wartościach. Wtedy ilość gram, jaką otrzymaliśmy z wagi, dzielimy przez powierzchnię materiału naszej próbki. Wynik tego działania to właśnie pożądana wartość gramatury materiału.

Ciekawostką jest to, iż tkaniny ciemniejsze będą cięższe niż tkaniny w jasnych kolorach. Różnica związana z gramaturą materiału ma też wpływ na gniecenie się materiału. Im wyższa gramatura tkaniny, więcej gram na metr kwadratowy, tym mniej się mnie.

Gramatura tkaniny ma też znaczenie przy doborze materiału dla pracowników, którym trzeba zapewnić komfort cieplny. Inaczej mówiąc, trzeba zwrócić uwagę, na przeznaczenie odzieży. Materiały o niskiej gramaturze nie będą odpowiednie dla pracujących w chłodniejsze dni, a znakomicie sprawdzą się tam, gdzie potrzeba zwiewnych koszulek.

Jak dobrać odpowiednią gramaturę materiału?

Gramatura tkaniny będzie różna dla konkretnych materiałów i tego co z nich mamy zamiar zrobić, wytworzyć. Gramatura tkaniny bawełnianej będzie jak wiadomo inna niż gramatura jedwabiu. Bawełniane bluzy też mają odpowiednią ciężkość, by spełniały swojej funkcję. Wybierając materiał na poszczególne produkty, pada pytanie jaka gramatura?

Wyznaczone przedziały z odpowiednią gramaturą dla materiałów:

  • Gramatura: 30 – 100 g/m2 - jedwab

Jedwab

Jest to bardzo delikatny materiał przeznaczony do wytwarzania leciutkich bluzek czy sukienek typu mgiełka. Niska gramatura materiału nadaje lekkości sukience czy apaszce. Delikatne materiały o bardzo niskiej gramaturze np. 30 - 50 g/m2, są cienkie i prześwitujące, idealnie sprawdzą się na kreacje ślubne. Kilka warstw, z których przeważnie tworzona jest sukienka, ułożą delikatną i zwiewną kreację. Obrabianie jedwabiu nie należy do najłatwiejszych, ale przy doborze odpowiednich narzędzi daje niesamowity efekt.

  • Gramatura: 100 – 180 g/m2 - wiskoza

Wiskoza

Materiał ten jest jednym z najczęściej wybieranych przez kobiety. Sprawdza się świetnie przy bluzkach koszulowych, tunikach i cienkich sukienkach. Ciężar wiskozy jest przyjemny dla ciała. Przeważnie jej skład wchodzi bawełna lub wiskoza. Gramatura tych tkanin sprawia, że są bardziej podatne na zagniecenia. Zwłaszcza te wykonane z naturalnych włókien np. len czy bambus.

  • Gramatura: 180-210 g/m2 - dzianina

Dzianina

Do stworzenia znanego wszystkim T-shirtu odpowiednia jest dzianina. Mieści się ona w przedziale 180-210 g/m2. Dzianiny zbliżone do dolnej granicy ciężkości nadają się na damskie koszulki. Są one cieńsze i prześwitujące. Bliżej górnej granicy są odpowiednie np. dla męskich podkoszulków. Warto też wspomnieć grubsze koszulki powinny mieć gramaturę do 200 g/m2.

  • Gramatura: 200-400 g/m2 - polar

Dobra bluza polarowa powinna mieć wysoką gramaturę.Im ta wartość jest wyższa, tym bluza cieplejsza. Wyróżniamy również mikropolar - jest to elastyczna i rozciągliwa dzianina a zarazem bardzo trwała, przez co ubrania z mikropolaru posłużą przez dłuższy czas. Bluzy z mikropolaru nie są tak grube jak standardowe polary, dzięki czemu gwarantują odpowiednią wentylację i komfort użytkowania.

Gramatura tkaniny a nadruk

Nadruk

Jaka odpowiednia gramatura będzie się nadawać na nadrukowywanie czy haft?. Za pomocą haftu komputerowego możemy stworzyć większość grafik. Do tego typu spraw najbardziej odpowiednie tkaniny o gramaturze od 160 g/m2. Oczywiście nadruki mogą być robione praktycznie na wszystkich rodzajach tekstyliów.

Jedną z najtańszych opcji jest druk cyfrowy DTG który nie wymaga przygotowania matryc drukujących. Pozwala uzyskać przejścia tonalne kolorów i druk w nieograniczonej ilości barw. Przy większej ilości produktów zalecamy technikę sitodruku. Odpowiednio dobrana gramatura materiału i technika nadruku może nam gwarantować, że materiał nie zniszczy się podczas znakowania.

Podsumowanie

Gramatura materiału wiele nam mówi o danym materiale. Przy zakupach online jest to jeden z podstawowych wyznaczników, z jakim mamy odczynienia. Dzięki niemu dowiemy się o grubości, ciężkości danego materiału. Należy także pamiętać, że nie zawsze odpowiednia gramatura gwarantuje nam dobrą jakość materiału. O niej decyduje także gatunek tkaniny, sposób barwienia czy splot nici.

Podane wartości przy opisach materiałów to tylko pewien schemat, ramy, którymi możemy się sugerować, sprawdzając dany materiał. Granice te mogą ulegać zmianie, ale mają być pomocne w ocenie, czy dany materiał nada się do stworzenia konkretnego ubrania, czy jego właściwości są odpowiednie. Dobrze dobrane materiały ułatwia prace na każdym etapie produkcji. Dzięki temu ubrania będzie się łatwiej szyło, a dobranie odpowiedniej igły do tkanin przyniesie efekty. Zachęcam do sprawdzania, obliczania gramatury. Do dzieła!

Udostępnij: