Logomix
Gacki os. Robotnicze 34/6 28-400 Pińczów, Polska
+48 888 559 166 , , biuro@logomix.com.pl

Kategorie

Na blogu

Jak czytać oznaczenia na metkach ubrań?
   2023-12-13, 08:49
Jak czytać oznaczenia na metkach ubrań?

Oznaczenie na metkach - po co na metkach widnieją symbole?

Metki wewnątrz ubrań to miejsca, gdzie można odczytać informacje dotyczące składu odzieży, czy lokalizacji jej wyprodukowania. To także obszar, w którym producent umieszcza specjalne symbole, przekazujące tę samą informację niezależnie od kraju, w jakim powstało ubranie. Oznaczenia są proste i czytelne, najczęściej charakteryzujące się biało-czarną kolorystyką. Symbole dotyczą wskazówek na temat prania, czyszczenia z użyciem specjalnej chemii, suszenia, a także prasowania odzieży.

Postępowanie zgodnie z przekazanymi przez producenta wskazówkami przede wszystkim ułatwia pielęgnację ubrań. Przestrzeganie zasad prania i prasowania niweluje niemalże do minimum ryzyko pozbawienia odzieży jej właściwości, skurczenia się pod wpływem wysokiej temperatury, czy zabarwieniaowanie się do zaleceń producenta może pozytywnie wpłynąć na żywotność ubrań.

Symbole na metkach - co oznaczają poszczególne elementy?

Oznaczenia na metkach są uniwersalne dla większości krajów, gdzie produkuje się odzież, dzięki czemu nie ma potrzeby obawiania się o sposób pielęgnacji ubrań zakupionych zarówno w Polsce, jak i w innym miejscu na świecie. Znajdujące się na metkach symbole informują, jaki program prania należy ustawić, czy odzież może być czyszczona chemicznie, jak ją suszyć, a także czy można ją prasować lub w jaki sposób to wykonać.

Każda z kategorii pielęgnacji oznaczona została własnym symbolem. I tak symbole prania przedstawiają naczynie z wodą, symbole czyszczenia chemicznego przedstawiają kółka lub trójkąty, symbole suszenia reprezentują kwadraty, zaś symbole prasowania reprezentowane są przez żelazko. Do każdego z oznaczeń można dodać inne elementy, które zmieniają znaczenie symbolu i dostarczają dodatkowych informacji. Jakich? Czytaj dalej i poznaj najpopularniejsze symbole na metkach!

Oznaczenia prania

W przypadku oznaczeń prania najczęściej mamy do czynienia z symbolem naczynia z wodą, oznaczającego możliwość prania odzieży w pralce. Przy naczyniu mogą być dorysowane jedna lub dwie kreski, oznaczające kolejno pranie z zachowaniem ostrożności oraz pranie delikatne (na ich podstawie należy dobrać program prania). W naczyniu można ujrzeć także informacje wyznaczające maksymalną temperaturę prania lub konieczność prania w maksymalnej temperaturze 30°C (jedna kropka). Naczynie z nadrukowanym wewnątrz symbolem dłoni oznacza pranie ręczne.

oznaczenia prania

Oznaczenia prania chemicznego

Czyszczenie chemiczne polega na używaniu do pielęgnacji ubrań specjalnych rozpuszczalników, których zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z odzieży. Pranie chemiczne jest opozycją do standardowego prania wodnego. Gdy ubranie może być czyszczone z wykorzystaniem mocnej chemii, na metce ujrzeć można symbol pustego okręgu. Jeśli odzież nie powinna być czyszczona rozpuszczalnikami, okrąg będzie przekreślony.

W okręgu można także znaleźć informacje dotyczące rodzaju możliwej do wykorzystania chemii. I tak litera „A” oznaczać będzie możliwość czyszczenia we wszystkich rozpuszczalnikach organicznych, litera „P” mówi o konieczności czyszczenia na sucho w chloroetylenie lub benzynie, zaś litera „F” informuje o konieczności czyszczenia na sucho tylko w benzynie. Gdy w okręgu ujrzymy literę „W”, oznacza to, że odzież może być czyszczona tylko na mokro. Znajdujące się pod okręgami jedna lub dwie linie informują o konieczności delikatnego postępowania z uwagi na możliwość zniszczenia materiału.

W przypadku informacji o wybielaniu, na metce można ujrzeć symbol trójkąta. Pusty trójkąt mówi o możliwości wybielania, zaś trójkąt przekreślony oznacza zakaz stosowania wybielaczy. Znajdujące się w okienku oznaczenie „cl” informuje o możliwości chlorowania odzieży, zaś widniejące w trójkącie pochyłe linie mówią o możliwości używania wybielaczy wyłącznie tlenowych.

oznaczenia prania chemicznego

Oznaczenia suszenia

Wiele osób w celu przyspieszenia schnięcia ubrań decyduje się na wysuszenie ich w suszarce bębnowej. O możliwości takiego suszenia odzieży informuje symbol kwadratu lub kwadratu z okręgiem. W okręgu mogą znaleźć się także informacje dotyczące temperatury suszenia. I tak jedna kropka oznacza suszenie w niskiej temperaturze, dwie kropki - w temperaturze średniej (80°C), zaś trzy kropki informują o możliwości używania wysokiej temperatury. Przekreślony kwadrat z okręgiem w środku to informacja, że ubranie nie może być suszone z wykorzystaniem takiego sprzętu.

Ponadto na metce można znaleźć informacje dotyczące pozostawiania odzieży do wyschnięcia. Trzy pionowe kreski w kwadracie oznaczają konieczność suszenia w pozycji pionowej, zaś znajdująca się przy górnej krawędzi kwadratu linia mówi o konieczności starannego rozwieszenia odzieży do całkowitego wysuszenia. Gdy pośrodku kwadratu widnieje linia pozioma, oznacza to, że ubranie należy suszyć w pozycji poziomej. Dwie ukośne kreski po lewej stronie kwadratu informują zaś o możliwości suszenia odzieży wyłącznie w cieniu, a przekreślony symbol zwiniętego ubrania oznacza zakaz wykręcania nadmiaru wody z odzieży i konieczność pozostawienia jej do ocieknięcia.

oznaczenia suszenia odzieży

Oznaczenia prasowania

Gdy na metce widnieje symbol żelazka, oznacza to, że ubranie może być swobodnie prasowane w dowolnej temperaturze. Żelazko przekreślone informuje o zakazie prasowania odzieży. Symbol żelazka z trzema przerywanymi liniami pod urządzeniem oznacza, że odzież powinna być prasowana z użyciem pary, zaś taki przekreślony symbol informuje o zakazie prasowania parą.

W przypadku delikatnych tkanin na metce można ujrzeć żelazko z jedną kropką, co oznacza, że ubranie może być prasowane w maksymalnej temperaturze 110°C. W przypadku odzieży z mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych, na metce można dostrzec żelazko z dwiema kropkami, oznaczające możliwość prasowania w maksymalnej temperaturze 150°C. Trzy kropki na żelazku oznaczają możliwość prasowania w temperaturze sięgającej 200°C.

oznaczenia prasowania

Oznaczenie na metkach ubrań - podsumowanie

Znajdujące się na metkach odzieży symbole są doskonałą podpowiedzią i ułatwieniem podczas codziennej segregacji i pielęgnacji ubrań. Oznaczenia informują o sposobie prania, czyszczenia, suszenia i prasowania odzieży, a jego przestrzeganie umożliwia zachowanie ubrań w świetnej kondycji przez wiele lat. Niestosowanie się do wytycznych producenta może skutkować blaknięciem odzieży, uszkodzeniem znajdującego się na niej nadruku, skurczeniem się ubrań, a także ich całkowitym zniszczeniem.

Udostępnij: